lato na ulicy Czereśniowej

czereśniowa1

Jest lato, upał, są czereśnie tylko ulica inna…na szczęście u nas podobnie jak na Czereśniowej dużo się dzieje każdego dnia! Książka bez tekstu, z mnóstwem szczegółów pięknie wymalowanych na wesołych, dużych ilustracjach. Spacer zaczynamy od podpatrywania mieszkańców jednego z większych tu domów. Zaglądamy do kuchni, łazienek, sypialni, na strych i klatkę schodową…tu malowanie ścian, tam dżem czereśniowy w przygotowaniu, ukrojony chleb na stole a na strychu pajęczyna i sanki.

Na trawniku przed domem też dużo się dzieje a czereśnie zajadają nawet ślimak, jeż i oczywiście szpak. Dalej absolutna sielanka, wiejskie gospodarstwo, łąki i pola. Magda rozpoczyna swoją pracę, pchając dzielnie wózek z lodami i balonami, którymi zaraz obdzieli połowę mieszkańców. Jest i mały warsztat samochodowy i stacja benzynowa a na piętnastym chyba planie fabryki, wiatraki i pędząca na sygnale straż pożarna. Idziemy dalej. Dworzec kolejowy, spieszący się podróżni, sklepiki z kanapkami, awaria bankomatu i upał niemiłosierny! Straż nadal jedzie, bocian, co gdzieś tam po drodze upolował zieloną żabkę nadal leci…jeszcze nie wiemy dokąd. Mijamy teraz przedszkole co dopiero w budowie i Centrum Kultury. Ktoś czeka na autobus, Magda lody sprzedaje, chłopiec ciągnie dziewczynkę za warkocz, balony wznoszą się wysoko porwane przez wiatr. Wiać zaczyna coraz mocniej, ludziom, którzy przyszli na pchli targ kapelusze z głów spadają, zaczyna grzmieć, okna mieszkańcy zamykają a bocian karmi żabką swoje małe bocianiątka. Jest gruby kurier z wielką przesyłką, jest zakonnica z pingwinim balonem, starszy pan z prezentem i kwiatami, jest kiosk, fryzjer, cukiernia…a dalej prawdziwy dom towarowy z wieloma piętrami, ruchomymi schodami, windą i parkingiem. Już pada a nawet leje! Każdy chowa się gdzie może, na głowę zakłada choćby torebkę. Halina w sklepie z ubraniami mierzy nową sukienkę. Przestaje padać. Idziemy nad staw, gdzie zaczyna się imprezka urodzinowa Kasi. Dużo gości, prezenty, muzyka i tyle radości i tęcza na niebie…

i można by tak długo i można by tak bez końca snuć opowieści o każdym z osobna i wszystkich razem. Od pół roku codziennie oglądamy, opowiadamy i odkrywamy coś nowego a jest co odkrywać! Mamy swoich ulubionych bohaterów, mamy też ulubione historie. Poza latem można podpatrywać Czereśniową również o każdej innej porze roku a nawet nocą! Już wkrótce podzielimy się swoimi wrażeniami. Książki z wieloma szczegółami a bez tekstu ostatnio są moimi ulubionymi, bo wiele godzin przy nich spędzamy, wzbogacają słownictwo, potrząsają wyobraźnią małego człowieka, uczą kojarzenia faktów (strona po stronie), rozwijają spostrzegawczość, bawią, cieszą, pomagają wiele zrozumieć. Poza ulicą Czereśniową kochamy też Miasteczko Mamoko, o którym kilka słów tutaj.

czereśniowa5

czereśniowa2

czereśniowa3

czereśniowa4

Lato na ulicy Czereśniowej.

Rotraut Susanne Berner

Wydawnictwo Dwie Siostry

Do miłego 🙂

 

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “lato na ulicy Czereśniowej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s