10 fajnych zabaw, które pomogą w usprawnianiu małej rączki

motoryka00

Chyba każda mama szuka takich zabaw, takich zabawek, które poza bawieniem pomogą dziecku zdobyć nowe umiejętności albo doskonalić te raczkujące. Pomijając fakt, że zabawa zawsze niesie za sobą „coś” więcej, bo dzieci po to się bawią żeby rozwijać to ja rozumiem to „szukanie” doskonale i sama szukam nieustannie. Chociaż bardziej, myślę sobie, należy unikać tego, co ogłupia czyli w moim mniemaniu kolorowej, plastikowej pstrokacizny, bo taki rodzaj zabawek stymuluje zbyt wiele zmysłów i zbyt mocno jednocześnie. Aby wyczarować fajne pomoce/zabawki i zorganizować ciekawe dla dziecka zabawy wystarczy wejść do własnej kuchni i dobrze poszukać 😉 Zapraszam!

1.Nakładanie recepturek na drążek, grubszy patyk czy korek od wina. Użyłam gumek różnej grubości i szerokości.

motorykamała4

2. Wbijanie wykałaczek w styropian. Na styropianie (może być część pojemnika na żywność lub kawałek styropianu budowlanego) markerem malujemy kropki a dziecko stara się wbić w nie wykałaczki lub pineski. Przy tej zabawie możemy dodatkowo pobawić się kolorami.

motorykamała93

motorykamała97

3. Odklejanie taśmy. Naklejamy kawałki papierowej taśmy ( np. malarska) na stół a dziecko stara się ją zedrzeć. Inny wariant to taki kiedy dziecko samo szuka końca i odkleja taśmę zwiniętą jeszcze na rolce.

motorykamała84. Zaczepianie spinaczy. Zaczepiać można na kawałek tektury czy np. papierowy talerzyk. Mówiąc spinacze mam na myśli i klamerki do bielizny i te do papieru różnego kształtu i wielkości.

motorykamała955. Nakładanie na wykałaczkę. Długa wykałaczka jak do szaszłyków i makaron „z dziurką”.

motorykamała91

6. Nawlekanie na sznurek. Zabawa podobna do poprzedniej ale dużo trudniejsza.

motorykamała96

7. Układanie małych elementów na wzorze. Wzór najlepiej namalować czarnym markerem. Małe elementy do układania nie mogą być okrągłe aby się nie staczały. Można wykorzystać kamyczki, suchą fasolę czy np. łupinki po orzeszkach pistacjowych.

motorykamała99

8. Wkładanie wykałaczek w małe otwory. Potrzebujemy sitko kuchenne albo zabawkowe i wykałaczki zwykłe lub długie.

motorykamała1

9. Zakręcanie, zamykanie, zatykanie…i odwrotnie. Zadbajmy o to by pomoce były różnej wielkości. Od dużych, stosunkowo prostych do zamykania i otwierania, po małe i wymagające większej precyzji.

motorykamała98

10. Przenoszenie szczypcamiWiększe elementy np. włoskie orzechy można przenosić metalowymi lub drewnianymi szczypcami (takimi jak do kostek cukru lub do grillowania). Do mniejszych np. cieciorki można użyć pęsety kosmetycznej.

przesyp7

Do miłego 🙂

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “10 fajnych zabaw, które pomogą w usprawnianiu małej rączki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s