pięć książek

5ksi

Co jakiś czas trafią do naszego domu takie książki, które od pierwszego wejrzenia zostają okrzyknięte perłami i nie przestajemy się w nie wpatrywać. Tak było w przypadku pięknego wydania wierszy Tuwima. Choć większość wierszy znaliśmy dużo wcześniej to ilustracje wprawiły całą rodzinę w zachwyt. Inne książki wchodzą do naszego domu bez efektu wow a z czasem nabierają szczególnego dla nas znaczenia. Jeszcze inne w ogóle nie powstały po to by oczarowywać więc nie oczarowują ale są z takiego czy innego powodu bardzo wartościowe. Dziś przedstawiam Wam pięć wyjątkowych książek. Zupełnie różnych ale tak samo wartych posiadania.

To książka, choć w sumie księga! z której skorzysta nie tylko trzylatek ale też jego starsze rodzeństwo, rodzice…tyle tu wiedzy, że przyprawić może o zawrót głowy a głównym sposobem prezentacji tej wiedzy są świetne ilustracje. Co rośnie pod ziemią, skąd bierze się prąd, dokąd płyną ścieki, co robią nurkowie, kto zamieszkuje rafę koralową…wszystko to i mnóstwo innych ciekawostek znajdziecie w „Pod ziemią, pod wodą” A.i D. Mizielińskich.

5k

Pod ziemią. Pod wodą. A.,D. Mizielińscy wyd. Dwie Siostry
Pod ziemią. Pod wodą. A.,D. Mizielińscy wyd. Dwie Siostry

Kolejna książka to zbiór opowiadań na dobranoc. Historie zupełnie nierealne, jakby z marzeń lub ze snów wyjęte, pełne czarów i bajecznych zdarzeń. Mama czarodziejka dla swych dzieci wyczaruje  wiele…czyli tak jak w prawdziwym życiu 🙂

5k2

Nasza mama czrodziejka. Joanna Papuzińska wyd. Literatura
Nasza mama czarodziejka. Joanna Papuzińska wyd. Literatura

A teraz coś dla buzi i języka. Przy pomocy krótkich i całkiem fajnych wierszyków uczymy się mówić poprawnie. Kilka znamy już na pamięć np. ten o fajtłapie co to wodę w sitko łapał! Całość podzielona jest na dwie zasadnicze części, dla 4 i 5 latków. Ale mój 2,5 latek radzi sobie całkiem nieźle z rymowankami dla 4 latków a 4 latek z tymi dla 5, spokojnie więc można próbować bawić się z młodszymi dziećmi biorąc jednak pod uwagę ich możliwości.

5k6

Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci. Galewska-Kustra Marta, Szwajkowska Elżbieta, Szwajkowski Witold wyd. NK
Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci.
Galewska-Kustra Marta, Szwajkowska Elżbieta, Szwajkowski Witold wyd. NK

I wspomniane wcześniej cudowne wydanie wierszy Tuwima. Każdy wiersz zilustrowany jest w zupełnie inny sposób, inną techniką. To trzeba zobaczyć. Książka zdobyła jedną z najważniejszych międzynarodowych nagród Bologna Ragazzi Award w kategorii poezja oraz Wyróżnienie Specjalne w konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2008”, a w 2009 roku wyróżnienie Międzynarodowego Biennale Ilustracji w Bratysławie (BIB).

5k8

5k9

Tuwim. Wiersze dla dzieci. wyd. Wytwórnia
Tuwim. Wiersze dla dzieci. wyd. Wytwórnia

I na koniec mały przewodnik po świecie zwierząt. Głównym plusem Inwentarza jest jego prostota. Rysunek zwierza i krótki podpis. Ilustracje w naszym guście, nie pstrokate, narysowane fajną kreską, lekko realne. Jak dla mnie takich ilustracji mogłoby być więcej i więcej i więcej!

5k93

Ilustrowany Inwentarz Zwierząt. Virginie Aladjidi wyd. Zakamarki
Ilustrowany Inwentarz Zwierząt. Virginie Aladjidi wyd. Zakamarki                                                                                                                                                                                                                                        Do miłego 🙂

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s