pierwsza lekcja matematyki

matematyka94

Liczenie to świetna zabawa, do której nie potrzeba wiele. Liczyć można przecież wszystko i wszędzie. Pierwszą idealną pomocą są własne palce. A później to już kwestia naszej i dziecka kreatywności. Ciekawe pomoce można zrobić samemu, można kupić, można użyć tego co akurat mamy pod ręką. Ważne aby nudą nie powiało. Przy odrobinie chęci to i pierwsze kroki w matematyce mogą być przyjemne.Od kiedy chłopcy zainteresowali się liczeniem doskonalimy tę umiejętność niemal każdego dnia, często przypadkowo, przy okazji innych aktywności a trochę celowo. Aktualnie jesteśmy na etapie liczb dwucyfrowych i pierwszych, prostych działań. Poniżej kilka naszych „sposobów” na matematykę od podstaw: trochę kupnych, trochę diy plus ulubione książki.

Do przygotowania pierwszej pomocy wystarczą papierowe torebki śniadaniowe, pisak i długie wykałaczki. Oprócz kolejnych cyferek warto namalować przy nich odpowiednią ilość kropek.

matematyka8

Układanie fasoli, orzechów lub innych drobnych przedmiotów na wydrukowanych wcześniej cyferkach. Jeśli chcemy naukę matematyki połączyć z usprawnianiem małej rączki lub po prostu sprawić żeby zabawa była jeszcze ciekawsza to fasolę można przenosić dużą łyżką stołową lub szczypcami, takimi jak do kostek cukru.

matematyka7

„Mam oko na liczby” to książka z którą działamy już bardzo długo. Fajne ilustracje zdecydowanie zachęcają do zabawy.

matematyka4

matematyka5

„Cyferki” napisane przez J. Cygana lubimy bardzo. Bardziej do poczytania, zabawne teksty i mądry morał na końcu…to spodoba się każdemu.

matematyka91

matematyka92

matematyka93

Zabawa w sklep to nie tylko okazja do liczenia ale też rozwijania wyobraźni dziecka i okazja do poznawania prawidłowych schematów zachowania w  różnych, życiowych sytuacjach. Fajnie dokupić pieniądze podobne do rzeczywistych, rozłożyć na sklepowych półkach warzywa i owoce, powiesić bawełnianą siatkę…i już można ruszać na zakupy!

matematyka2

Marzy mi się stare, zużyte, nadszarpnięte zębem czasu liczydło w pokoju moich dzieci. Póki co, jest takie, podobnie jak kasa do kupienia w Ikea. Obie zabawki w ciągłym użyciu i obie absolutnie niezniszczalne.

matematyka3Jeśli nie mamy gotowych możemy zrobić je sami. Potrzebować będziemy drobnego papieru ściernego i tabliczek zrobionych np. z cienkiej sklejki. Wykonanie szablonów, odrysowanie ich na papierze ściernym, wycięcie i naklejenie na deseczki zajmie trochę czasu ale praca z taką pomocą zrekompensuje mamine wysiłki. Podstawowym i najważniejszym działaniem z szorstkimi cyframi jest wodzenie po nich opuszkami palców co w przyszłości ułatwi ich prawidłowe pisanie. Gotowe są dostępne w internetowych sklepach z pomocami Montessori.

matematyka1

Do miłego,

Ania

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “pierwsza lekcja matematyki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s