hodowcy fasoli

Aby zostać skutecznym hodowcą fasoli nie potrzeba dużo. W zamian za  niewiele pracy dostaniemy naturalny materiał edukacyjny i wiele radości, bo na efekty (spektakularne!) naszych znikomych wysiłków nie trzeba czekać długo. Aby założyć hodowlę potrzebujemy przede wszystkim 2-3 nasiona fasoli najlepiej dużej np. piękny jaś. Dzięki temu, że nasiono będzie duże bez problemu i dokładnie zaobserwujemy najmniejsze nawet zmiany: pęczninie, pękanie, kiełkowanie, można wspomóc się szkłem powiększającym.

Do założenia hodowli potrzebujemy:

-2-3 nasiona fasoli, ładne, bez przebarwień i pęknięć

-słoik

-talerzyk/podstawka/miseczka

-gaza

-woda

-gumka recepturka

-szkło powiększające, ewentualnie

Jak to zrobić:

Do słoika nalewamy wodę, słoik przykrywamy podwójną warstwą gazy i związujemy gumką. W gazie robimy zagłębienie, w którym umieszczamy nasiona, tak aby woda zawsze do nich sięgała. Całość umieszczamy na talerzyku lub nawet w miseczce ponieważ woda wsiąka w gazę i kapie. Pamiętamy o codziennym uzupełnianiu wody.

Teraz pozostaje już tylko obserwować i cieszyć się każdą zmianą 🙂 Można robić zdjęcia, notatki, rysować. Można też pracować z atlasem albo kartami edukacyjnymi zrobionymi własnoręcznie lub zakupionymi. Rozwój fasoli i jej budowa nie będą już dla nikogo tajemnicą a najfajniejsze jest to, że na efekty nie trzeba czekać długo. Nasze nasionka pękały już następnego dnia a zielone kiełki widać było kolejnego. Rośliny urosły nam bardzo duże i mocno się ukorzeniły, gdyby nie to, że hodować zaczęliśmy w wakacje i wyjeżdżaliśmy na urlop, to pewnie zostały by z nami na dłużej. Przesadzone do doniczki z ziemią mogą zakwitnąć a wtedy trzeba pamiętać o wynoszeniu na balkon aby owady mogły zapylić kwiaty, kto wie, można nawet doczekać się swoich strączków 🙂

Do miłego 🙂

Ania

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s