zapnij to samodzielnie

Ramki do zawiązywania czy zapinania można kupić lub bez większego problemu zrobić samodzielnie w domu. Biorąc pod uwagę wiek i zdolności dziecka możemy wybrać spośród wielu możliwości…guziki, zamki, rzepy, klamerki, tasiemki…co tylko chcemy. Ja zdecydowałam się na dwie: guziki i tasiemki do zawiązywania. Guziki dlatego, że była to opcja niemalże gotowa a mój 4latek często miewa z nimi problemy a tasiemki dlatego, że to najtrudniejsza sprawa i nawet mój 5latek nie potrafi jeszcze zawiązać pięknej kokardy 🙂

Do zrobienia takich pomocy nie potrzeba wiele choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że żartuje 😉

Ramki są gotowe do zdobycia w każdym sklepie z artykułami do dekoracji wnętrz, bo to po prostu ramki na zdjęcia. Należy wybrać drewniane, rozmiar zależy od naszych preferencji, moje mają wymiary 32x23cm i uważam, że są idealne.

Tkanina to koszula męża, uchroniona przed wyrzuceniem do kosza. Jeśli chcemy zrobić ramkę z guzikami to będzie idealnym wyborem, bo tylko ucinamy w taki sposób by guziki i dziurki pasowały do długości naszej ramki, u mnie zmieściły się trzy.

-Do obszycia materiału (żeby się nie strzępił) użyłam maszyny ale oczywiście można zrobić to ręcznie (igła i nitka 🙂 ). Boków, które zawijamy i przypinamy pinezkami do drewna nie trzeba obszywać, w przypadku wersji z guzikami zostaje tylko góra i dół a to niewiele już pracy.

Pinezki i zszywacz do drewna/zszywacz tapicerski/taker (może i ma to jeszcze inną swoją nazwę 😉 ). Tak naprawdę konieczne są pinezki, którymi przybijamy materiał do ramki. Z tyłu użyłam dodatkowo zszywek ale nie jest to konieczne, po przypięciu pinezkami można odciąć materiał po bokach i już. Pinezki wbijamy małym młotkiem.

Dodatki. Jeśli chcemy zrobić ramkę z tasiemkami do wiązania to oczywiście tasiemki, które przyszyjemy do tkaniny. Jeśli chcemy nauczyć malca jak zapinać rzepy to rzepy, jak klamerki to klamerki…w zależności jak bardzo fantazja nas poniesie…wiadomo 🙂

A teraz spójrzcie na zdjęcia i wtedy wszystko stanie się jasne.

  1. Z ramki na zdjęcia wyciągamy szybkę i cały tył.
  2. Tniemy materiał odpowiednio do wielkości ramki, zostawiając po 2cm na górze i na dole jeśli chcemy je obszyć (ręcznie lub na maszynie). Zostawiamy też więcej materiału po bokach jeśli chcemy dodatkowo, z tyłu przyszyć go zszywkami.
  3. Ramka z guzikami jest już właściwie gotowa. Do ramek z innymi elementami przyszywamy te elementy pamiętając by prawa strona zgadzała się z lewą (aby elementy były na tej samej wysokości). Jeśli decydujemy się na naukę wiązania to fajnie gdy tasiemki lub sznureczki z prawej i lewej strony będą w innych kolorach-dla ułatwienia zapamiętywania sekwencji ruchów.

Do miłego 🙂

Ania

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s