niech się świeci!

W tym roku stawiamy na glinę samoutwardzalną. Wdzięczny to materiał do pracy, bardzo prosty w obsłudze…trochę oldschool w moim odczuciu, bo zawsze kiedy mam w rękach glinę przypominają mi się szkolne moje czasy a to dawno bardzo już było 😉 Jakiś czas temu tworzyliśmy jesienne liście, teraz przyszła kolej na ozdoby na choinkę. Dla dzieci to super zabawa a dekoracje naprawdę piękne i trwałe.

Glinę można kupić nie tylko w sklepach dla plastyków ale też w zwykłych papierniczych lub na działach papierniczo-biurowych w większych marketach. Największy wybór jest oczywiście w sieci. Ja wybieram zawsze glinę białą (jest też tradycyjna ceglasta ale trudniej pokryć ją kolorem; biała też nie do końca jest biała a raczej szara ale maluje się ją świetnie), samoutwardzalną i od razu pół kilograma choć dostępne są też mniejsze opakowania.

Przejdźmy do procesu tworzenia. Najpierw rozmiękczamy kawałek gliny w dłoniach, podobnie jak plastelinę, aż będzie dość miękka i gładka. Jeśli chcemy stworzyć płaskie formy to dobrze jest najpierw użyć wałka i rozwałkować masę na ok 0,5-1 cm grubości. Do wycinania kształtów użyłam foremek do pierniczków w tradycyjnych, świątecznych kształtach. Po wycięciu ozdób pozostawiamy je do wyschnięcia. W przypadku płaskich elementów wystarczą 24 godziny, w międzyczasie trzeba je odwrócić aby wyschły i stwardniały z obu stron. Glinę pomalowaliśmy akrylami (jak wszystko prawie) a na mokre jeszcze ozdoby posypaliśmy brokat. W tym roku na total złoty look…a niech się świeci!!!

Pamiętajmy oczywiście o otworkach, trzeba je zrobić przed wysuszeniem, najlepiej słomką do picia (tak samo robię w przypadku pierniczków, które później chcę zawiesić).

Ok, jesteście już glinowymi ekspertami, do dzieła!

Do miłego,

Ania

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s